Genel forum adına her şey bu forumda!  

Geri Git   Genel forum adına her şey bu forumda! > Forumda.Org - Genel, Güncel ve Yaşama Dair > Aşka Dair ve Sevgi Köşesi


koca bebek” gibi davranan bir erkekle nasıl baş etmelisiniz?

Aşka dair, şiir, yazı her şeyi bulabileceğiniz forum.


Kullanıcı Etiket Listesi

  
 
LinkBack Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29 Haziran 2024, 13:49   #1
Çevrimiçi
 
anatoLya Kullanıcısının Avatarı
 
Varsayılan koca bebek” gibi davranan bir erkekle nasıl baş etmelisiniz?

koca bebek” gibi davranan bir erkekle nasıl baş etmelisiniz?

Anne-oğul-gelin savaşı bitmeyen bir savaştır biz insanlar için. “Ben kayınvalidemle iyi anlaşıyorum, annem gibi adeta” dediğinizi duyar gibiyim. Hadi, itiraf edin, hiçbir kayınvalideyi, ne kadar iyi de olsa, annenizin yerine koyamazsınız gerçekten. Bir kayınvalide açısından da gelini aynıdır. Çünkü ortada paylaşılan bir erkek vardır. Ki o erkek, ne kadar büyürse büyüsün, anne için “karnının tok, sırtının pek” olduğundan emin olunması gereken küçük bir bebektir.

Oğlunu ilk kucağına aldığı andan itibaren ona bakım veren, seven, şefkat gösteren anne, ilerleyen yıllarla birlikte aynı bakım ve yakınlığı sürdürmesiyle, oğluna kendi ayaklarının üzerinde durma şansı vermemesiyle, aslında gelecekte ilişkilerinde sorunlu, bağımlı bir birey yetiştiriyordur.

Uğruna her şeyini feda ettiği, her istediğini yaptığı oğlu, şimdi artık annesinin her istediğini yapan, onu hayatında en değer verdiği kişi konumunda tutan bir erkek olacaktır. Tabii anne bunu bilinçli olarak yapmıyordur, bilinçaltı onu bu yönde sürüklüyordur. Annesinin ona olan düşkünlüğüne karşılık, erkek annesine aynı düşkünlüğü gösterdiği esnada, hayatına aşık olduğu, değer verdiği bir kadın girdiğini düşünün. Savaş başlıyor!

Karısında annesini arayan erkek
Annesinin tırnaklarını ensesinde hisseden, her an kontrolü altında olduğunu bilen, yemeklerinin dünyanın en iyi yemekleri olduğunu zanneden, her şeyin en doğrusunu bildiğine inanan erkek, bir gün gelip sevdiği kadınla aynı evi, aynı hayatı paylaşmaya başlayınca, annesinin özelliklerini karısında arayacaktır.

Freud’un dediği gibi “Gerçek kadınını bulan erkek annesini bulmuş demektir.” Yani annesinin özelliklerine en yakın olan kadın, hayatının kadını olmaya hak kazanmıştır. Oysa hiç kimse bir diğerinin aynısı değildir, olamaz da… Tıpkı parmak izlerimiz gibi farklıyız birbirimizden. Neden kayınvalidemize benzeyelim ki?

Anne için, gelinin davranışları kendine ne kadar benziyorsa, o kadar layıktır biricik oğluna. Es kaza gelin kendisinden bambaşka bir kişiliğe sahipse… İşte gelin-kayınvalide savaşı, işte arada sıkışıp kalan erkek!

Nasıl davranmalı?
Eşinizin sıkıştığı durumda, siz de onu sıkıştırmaya devam eder ve taraf olmaya davet ederseniz, bu savaşın kaybedeni olabilirsiniz. Her şeye rağmen annesinin küçük oğlu olmaktan çıkmak için mücadele eden ve bu mücadeleden olgunlaşmış bir birey olarak çıkan eş, savaşı kazanmanın olmazsa olmaz koşuludur. Bunu sağlamak için eşinizle açıkça konuşun. Ama bu konuşmaların kavgaya dönüşmesine asla izin vermeyin. Sevgi ve saygıya dayalı bir ilişkide eşler birbirlerini eğitebilirler.
Önemli olan diğer kural, eşinize asla annesinin dedikodusunu yapmayın. Eğer ki annesi ona sizin hakkınızda birtakım olumsuz şeyler söylüyorsa, eşinize bu konuşmaları size taşımaması gerektiğini hatırlatın. Zaten aklı başında bir erkek arada laf taşımaz.
Eşinize, annesiyle olan bağımlılık düzeyindeki ilişkisinin sizi incittiğini uygun bir dille anlatın. Aynı zamanda oğlu üzerindeki hakimiyeti kaybetmekten korkan kayınvalidenize de oğluyla olan ilişkisine sizin zarar vermeyeceğinizi davranışlarınızla gösterin.
Kendi aile düzeninize bir sınır çizin. Annesini yalnız bırakmamak için çabalayan eşinize, sizin artık başka bir aile olduğunuzu, bu nedenle kendi evinizde birlikte daha çok zaman geçirmeniz gerektiğini hatırlatın.
Siz siz olun, asla kayınvalidenizle sert, sonu kavgaya varacak diyalog içine girmeyin. Eşiniz annesinin yanında tavır almak zorunda hissederse kendini, sonunda üzülen ve eşine karşı düşmanca duygular beslemeye başlayan siz olursunuz.
Eşinize annesinin psikolojik açıdan sağlıksız davrandığını anlatmaya kalkmayın. Zira ters tepebilir. Bunun yerine eşinize, annesiyle olan ilişkisini sınırlı tutmaya yönelik destek verin. Zira akıllı bir erkek eşine, annesinin kendisi üzerinde manevi silahları olduğunu hissettiğini, ama asıl olanın eşi olduğunu söylerken; annesine de kendisinin bir ailesi olduğunu anlatmayı başarır. Böylece ne annesinin ne de karısının düşmanlığını kazanır.
 
Eski 04 Temmuz 2024, 11:16   #2
Çevrimiçi
 
Coolumsu Kullanıcısının Avatarı
 
Varsayılan Yanıt: koca bebek” gibi davranan bir erkekle nasıl baş etmelisiniz?

Öyle bir erkekle işiniz zor.
__________________
Değil mi ki çiğnenmiş inancın en seçkini,
Değil mi ki yoksullar mutluluktan habersiz,
Değil mi ki ayaklar altında insan onuru,
#SOMA
 
Eski 04 Temmuz 2024, 12:35   #3
Çevrimdışı
 
Alistair Kullanıcısının Avatarı
 
Varsayılan Yanıt: koca bebek” gibi davranan bir erkekle nasıl baş etmelisiniz?

Ben dayanamıyorum öylelerine yakın zamanda denk geldim de.

Tamam her insanın hem yetişkin hem çocuk hâli olur ama kendinizi annesi gibi hissettirirse sürekli olmaaaz. Ehlileşmediyse defolsun.

Tpdan gönderildi.
__________________
Her şeyi düzeltmeye çalışmanın yok ettiği.
 
  

Yer İmleri

Etiketler
baş, bebek”, bir, davranan, erkekle, etmelisiniz, gibi, koca, nasıl

Konu Araçları
Görünüm Modları

Yayınlama Kuralları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Tedavi Yöntemi ve Uygulanması anatoLya Anne ve Çocuk 4 22 Haziran 2024 08:55
İşte size bebek gibi bir yüze sahip olmanın yolları anatoLya Vücut ve Cilt Bakımı 0 15 Haziran 2024 06:55
Bebek Gibi Konuşan Kız Asi Ruh Forumda Sözlük 4 26 Mart 2024 15:27
Eşimi Nasıl Mum Gibi Yaparım? Papatya Kadınca Yaşam 2 01 Mart 2024 01:40
Yenidoğan Bebek Her Gün Yıkanır Mı? | Yenidoğan Bebek Banyosu Hakkında Bilgiler Papatya Anne ve Çocuk 0 27 Şubat 2024 18:47


Forum saati GMT +3 olarak ayarlanmıştır. Şu an saat: 08:26

Forum Yasal Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumda.Org, altyapısını oluşturan yazılım olan vBulletin®'i lisanslı kullanmaktadır.
genel forum - genel forum sitesi

Forumda.Org, bir genel forum sitesidir. Bu yüzden forumumuza kaydolan her üye, kontrol edilmeksizin içerik paylaşabilir. 5651 sayılı kanuna göre forum sitemiz yer sağlayıcı kapsamındadır. İçerik sağlayıcı değildir. İçerik sağlayıcı; içeriği üreten, yayımlayan forum üyesidir. Dolayısıyla bildirim almadığımızda içeriklerden yana yükümlülüğümüz doğmaz. Bu itibarla; paylaşılan materyallerden doğabilecek her türlü yasal sorumluluk paylaşımı gerçekleştiren kullanıcıya aittir. Forumda.Org, hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. İllegal herhangi bir faaliyetin görülmesi durumunda bildirimi için İLETİŞİM linkindeki form doldurulursa, ilgili içeriğe ilişkin hukuki inceleme yapılacak ve en geç 48 saat içerisinde işlem gerçekleştirilip dönüş sağlanacaktır.

5101 sayılı yasayla değişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafından yasaklanmış olup, yasal işlem başlatılması durumunda, paylaşan kişilerin bilgileri müzekkere yazan yetkili makam ile paylaşılacaktır.