Genel forum adına her şey bu forumda!  

Geri Git   Genel forum adına her şey bu forumda! > Forumda.Org - Genel, Güncel ve Yaşama Dair > Bitki Dünyası


Ezan çiçeği

Bitkilere dair bütün bilgilerin yer aldığı forum.


Kullanıcı Etiket Listesi

  
 
LinkBack Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29 Haziran 2024, 14:45   #1
Çevrimiçi
 
anatoLya Kullanıcısının Avatarı
 
Varsayılan Ezan çiçeği

Ezan çiçeği

[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]


Ezan Çiçeği Hikayesi​
Ezan çiçeğinin ilk kez kullanılması Kızılderililere kadar uzanır. Sağlık amacıyla toplanan ve işlemlerden geçirilen ezan çiçeği, faydaları anlaşıldıkça önemli bir hale gelmiştir. Ayrıca internet ortamında yalnızca akşam açtığı için popüler hale gelmiş, pek çok yerde yetiştiriciliğine başlanmıştır.
Ezan çiçeği nasıl bir şey?​
İlginç özelliklere sahip otsu bir bitkidir.Lale iriliğindeki ipeksi sarı çiçekleri gün boyu kapalı durur. Güneşin tam battığı anda yapraklarını açar, bu zaman da akşam ezanına isabet ettiğinden "Ezan Çiçeği" ismi verilmiştir. "Gece mumu çiçeği" olarak da bilinir.



Ezan Çiçeği Nedir?​
Ezan çiçeği, uzun süre yeşil kalmayı başaran otsu bir bitkidir. Genellikle yaz aylarında açmasına rağmen kış aylarında da hayatta kalabilir. Narin bir yapısı olmadığı için zorluklara karşı dayanıklıdır. Laleye oldukça benzeyen ezan çiçeği, akşam saatlerinde açmasıyla ün kazanmıştır. Özellikle sarı renkleriyle bilinse de beyaz, pembe ve turuncu çeşitleri de bulunur.

Ezan çiçeklerinin uzun, ince, sivri şekilde bir mızrağı andıran yaprakları bulunur. Isı ve soğukla dost içinde yaşayabilmektedir. Işıldak, eşek otu gibi halk arasında farklı isimlerle anılabilir. Genellikle mayıs ayında çiçek açmaya başlar ve yaz sonuna kadar devam eder.
Ezan Çiçeği Bakımı Nasıldır?​
Ezan çiçeğinin dayanıklılığı bakımını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle susuz kalması, yetiştiği ortamın ışığı yetişmesine engel değildir. Sarı, beyaz, pembe ve turuncu renkleriyle açabilen ezan çiçeği, soğuk havalarda da bakıma uygundur. Yeterli su ve toprak sayesinde rahatça bakımı yapılabilir. En sevdiği alanlar yarı gölge yerlerdir, bu sebeple yarı gölgelerde açan çiçek sayısında artış görülür.
Ezan Çiçeği Nasıl Ekilir?​
Ezan çiçeğinin ekilmesi için öncelikle mineralleri zengin nemli bir toprağa ihtiyaç vardır. Çakıllı toprakta da ekimi yapılabilir. Tohumu toprağın bir santimetre altına yerleştirip üstünü kapattıktan sonra sulamak gerekir. Yaklaşık on beş gün içinde çimlenmeye, ardından bir buçuk metreye kadar büyümeye başlayacaktır. Çimlenme aşamasından sonra aydınlık veya yarı gölge ortamda kalması büyümesini hızlandırır.
Ezan Çiçeği Özellikleri​
Ezan çiçeğini diğer çiçeklerden ayıran pek çok özellik vardır. Ancak en önemli özelliği akşam saatlerinde açması nedeniyle kendisine has bir isim sahibi olmasıdır. Boyu bir buçuk metreye kadar uzanabilen ezan çiçeği, çiçeklerini akşam ezanına denk gelen zaman diliminde açar
 
  

Yer İmleri

Etiketler
Çiçeği, ezan

Konu Araçları
Görünüm Modları

Yayınlama Kuralları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Sabır çiçeği anatoLya Bitki Dünyası 0 29 Haziran 2024 14:43
Barış çiçeği anatoLya Bitki Dünyası 0 29 Haziran 2024 14:35
Kolyoz çiçeği anatoLya Bitki Dünyası 0 25 Haziran 2024 14:44
Ramazanda Orucu Ezan Okunurken Mi Açarsınız, Ezanın Bitmesini Mi Beklersiniz? Papatya Forum Anketleri 3 15 Mart 2024 21:20
Ezan Duası BeSte Dualar 0 22 Ocak 2024 09:37


Forum saati GMT +3 olarak ayarlanmıştır. Şu an saat: 08:46

Forum Yasal Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumda.Org, altyapısını oluşturan yazılım olan vBulletin®'i lisanslı kullanmaktadır.
genel forum - genel forum sitesi

Forumda.Org, bir genel forum sitesidir. Bu yüzden forumumuza kaydolan her üye, kontrol edilmeksizin içerik paylaşabilir. 5651 sayılı kanuna göre forum sitemiz yer sağlayıcı kapsamındadır. İçerik sağlayıcı değildir. İçerik sağlayıcı; içeriği üreten, yayımlayan forum üyesidir. Dolayısıyla bildirim almadığımızda içeriklerden yana yükümlülüğümüz doğmaz. Bu itibarla; paylaşılan materyallerden doğabilecek her türlü yasal sorumluluk paylaşımı gerçekleştiren kullanıcıya aittir. Forumda.Org, hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. İllegal herhangi bir faaliyetin görülmesi durumunda bildirimi için İLETİŞİM linkindeki form doldurulursa, ilgili içeriğe ilişkin hukuki inceleme yapılacak ve en geç 48 saat içerisinde işlem gerçekleştirilip dönüş sağlanacaktır.

5101 sayılı yasayla değişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafından yasaklanmış olup, yasal işlem başlatılması durumunda, paylaşan kişilerin bilgileri müzekkere yazan yetkili makam ile paylaşılacaktır.