Genel forum adına her şey bu forumda!  

Geri Git   Genel forum adına her şey bu forumda! > Forumda.Org - Din, Eğitim, Öğretim, Mustafa Kemal Atatürk, Kültür ve Sanat > Gezelim Görelim > Dünya'nın Tarihi Yerleri


Lekeli Göl | Benekli Göl | Kliluk Gölü - Kanada


Kullanıcı Etiket Listesi

  
 
LinkBack Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 24 Şubat 2024, 17:12   #1
Çevrimdışı
 
Papatya Kullanıcısının Avatarı
 
Kelebekler Lekeli Göl | Benekli Göl | Kliluk Gölü - Kanada

Lekeli Göl | Benekli Göl | Kliluk Gölü - Kanada
Kanada’nın güneyinde bulunan Osoyoos kasabasının kuzey doğusunda The Spotted Lake -Lekeli Göl- adıyla ünlenen bir su harikası var.
Lekeli göl yerliler için kutsal sayılmakta ve önemli bir turizm potansiyelini barındırmaktadır. Yerliler tarafından suların tedavi edici özelliği binlerce yıldır bilinmektedir. Kızılderililer çamur ve gölün sularının ağrılara ve daha birçok hastalığa iyi geldiğini belirtmiştir.Kanada'daki bu göl dünyadaki gerçek üstü yerlerden biri. Dünyanın mineral yoğunluğu bakımından en zengin göllerinden biri olarak biliniyor.
Yazın buharlaşmanın artması ile sığ olan gölün suları çekilince ana göl yerini yazları beyaz, yeşil ve sarı renge bürünen pek çok göle bırakıyor.
Mineral kaynağı gölün üzerinde oluşan doğal patikalarda ziyaretçiler eşsiz bir manzarada yürüyüş yapabiliyor.Halen, Kliluk Gölü'nün bulunduğu bölge Kızılderililere ait ve kapalıdır. Şanslı bazı turistler kapalı bölgeye girmek için izin almayı başarırlar.
Halk gölün kutsal olduğuna inandığı için çamurundan tılsımlar yapıyor.
Gölde bulunan magnezyum, kalsiyum, sodyum sülfat gibi pek çok minerallerin, 1.Dünya Savaşı'nda patlayıcı yapımında kullanıldığı söyleniyor.

alıntı
 
  

Yer İmleri

Etiketler
benekli, göl, gölü, kanada, kliluk, lekeli

Konu Araçları
Görünüm Modları

Yayınlama Kuralları


Forum saati GMT +3 olarak ayarlanmıştır. Şu an saat: 23:39

Forum Yasal Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumda.Org, altyapısını oluşturan yazılım olan vBulletin®'i lisanslı kullanmaktadır.
genel forum - genel forum sitesi

Forumda.Org, bir genel forum sitesidir. Bu yüzden bu foruma kaydolan her üye, kontrol edilmeksizin içerik paylaşabilir. 5651 sayılı kanuna göre forum sitemiz yer sağlayıcı kapsamına dahil olmakta olup, içerik sağlayıcı tanımını karşılayan hiç şüphesiz; içeriği üreten, yayımlayan forum üyesidir. Dolayısıyla bildirim almadığımız takdirde içeriklerden yana yükümlülüğümüz doğmamaktadır. Bu itibarla; paylaşılan mesajlar, konular ve görsellerden doğabilecek yasal sorumluluklar da paylaşımı yapan kullanıcıya aittir. Forumda.Org, hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. İllegal herhangi bir faaliyetin görülmesi durumunda bildirimi için İLETİŞİM linkindeki form doldurulursa, ilgili içerik ile ilgili hukuki inceleme yapılacak ve en geç 48 saat içerisinde işlem yapılıp dönüş sağlanacaktır.

5101 sayılı yasayla değişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafından yasaklanmış olup, yasal işlem başlatılması durumunda, paylaşan kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.