Genel forum adına her şey bu forumda!  

Geri Git   Genel forum adına her şey bu forumda! > Forumda.Org - Din, Eğitim, Öğretim, Mustafa Kemal Atatürk, Kültür ve Sanat > Gezelim Görelim > Karadeniz Bölgesi


Amasya Zindan Mağarası


Kullanıcı Etiket Listesi

  
 
LinkBack Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29 Haziran 2024, 13:31   #1
Çevrimiçi
 
anatoLya Kullanıcısının Avatarı
 
Varsayılan Amasya Zindan Mağarası

Amasya Zindan Mağarası

Amasya Zindan Mağarası Hakkında Bilgi

Amasya’da Harşena Dağı’na M.Ö. 4. yüzyılda Mitridates Krallığı döneminde inşa edilen şehir merkezinden 160 metre yüksekteki Zindan Mağarası, Roma Dönemi’nde gömüldüğü karalıktan kurtuluyor.

Amasya’nın ortasında bulunan Harşena Dağı’nın sarp yamaçlarında şehir merkezinden 160 metre yüksekte Mitridates Krallığı döneminde askeri amaçlı olarak yapıldığı tahmin edilen ve Roma İmparatorluğu döneminde tahrip edilerek içi doldurulan Zindan Mağarası, gün ışığına çıkartılıyor. Amasya Valiliği tarafından Zindan Mağarası’nın temizlenmesi çalışmalarına başlanırken, çalışmalar sırasında özel raylı sistem kuruldu.

Kent merkezinden 160 metre yüksekte ana kaya oyularak yapılan mağaradaki temizlik ve sondaj çalışmalarını yerinde incelemek için mağaranın bulunduğu kayalığa tırmanan Vali Celalettin Lekesiz ve gazeteciler, yaklaşık 1 saat süren zorlu tırmanış sonrasında mağaranın girişine ulaştılar. Raylı sistem olmasına rağmen kayalığa tırmanmayı tercih eden Vali Lekesiz, tehlikeli yolculuğun ardından yaptığı açıklamada, mağaranın en kısa sürede temizlenerek gün ışığına kavuşturulacağını belirtti. Sarp kayaların
yamacında yapılan ve giriş kapısından yaklaşık 130 metre derinliğe kadar temizlenen mağaradan dünyaca ünlü Amasyalı coğrafyacı Strabon’un ‘Coğrafya’ isimli eserinin 12. cildinde ‘Benim şehrim’ diye ifade ettiği Amasya’yı ve Amasya Kalesi’ni çok iyi tasvir ettiğini, Amasya Kalesi’nde kanalların bulunduğunu, 2 kanaldan birisinin boğaza, diğerinin ise Yeşilırmak’a indiğinden bahsettiğini açıklayan Vali Lekesiz, “Strabon’un eserinde bahsettiği kanallardan Yeşilırmak’a inen kanalın Kızlar Sarayı’nda mevcut
olan Ceylan Yolu Tüneli olduğu, diğerinin ise halen temizlik çalışmaları devam eden Zindan Tüneli olduğu anlaşılmaktadır. Ünlü gezgin Evliya Çelebi de bu mağaralardan bahsetmekte ve Strabon’u doğrulamaktadır” dedi.
Zindan Tüneli’nin Mitridates Krallığı döneminde M.Ö. 4. yüzyılda inşa edildiğini, tünelin girişinin 5.30 metre çapında olduğunu ve ileriye doğru daraldığını, Roma İmparatorluğu’nun Amasya’yı almasından sonra Mtridates Krallığı’na ait eserleri tahrip ederek yıktığını ve mağaranın da M.Ö. 69 yılında kaya ve toprak doldurularak kapatıldığını ifade eden Vali Lekesiz, “Zindan Mağarası yapıldığı dönemde büyük ihtimalle güvenlik için yapılmış. Kalenin kuşatılmasında askerler buradan inerek düşmanı çevrelemiş.
Mağaranın sonunda ne olduğu bilinmiyor. Fakat bu mağaranın sonuna geldiğimizde tarihe önemli bir ışık tutmuş olacağız. ‘Gidenin geri gelmediği’ şeklinde şehir efsanelerinin yazıldığı Cilanbolu Mağarası’nda yaptığımız çalışmalar sonrasında o mağarayı gün ışığına çıkarttık ve ziyarete açtık. Bu mağarayı da temizledikten sonra insanların ziyaretine açacağız” diye konuştu.
Yaklaşık 90 derecelik bir eğimle inşa edilen mağaraya girilmesinin tehlikeli olduğunu belirten Vali Lekesiz, temizlik çalışması yapan işçilerin de zor şartlar altında çalıştığını, 130 metresi temizlenen mağaranın tamamının temizlenmesinden sonra alınacak güvenlik önlemleri ve yapılacak ışıklandırma çalışması sonrasında ziyarete açılacağını açıkladı.

Kent Haber
 
  

Yer İmleri

Etiketler
amasya, mağarası, zindan

Konu Araçları
Görünüm Modları

Yayınlama Kuralları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Amasya Efsaneleri anatoLya Karadeniz Bölgesi 0 29 Haziran 2024 13:28
Amasya'nın Coğrafi Yapısı anatoLya Karadeniz Bölgesi 0 29 Haziran 2024 13:26
Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğum Belgesi: Amasya Tamimi | Atatürk Günlüğü anatoLya Mustafa Kemal Atatürk 1 13 Haziran 2024 11:06
Amasya İli Genel Özellikleri Papatya Karadeniz Bölgesi 0 19 Şubat 2024 16:08


Forum saati GMT +3 olarak ayarlanmıştır. Şu an saat: 09:25

Forum Yasal Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Forumda.Org, altyapısını oluşturan yazılım olan vBulletin®'i lisanslı kullanmaktadır.
genel forum - genel forum sitesi

Forumda.Org, bir genel forum sitesidir. Bu yüzden forumumuza kaydolan her üye, kontrol edilmeksizin içerik paylaşabilir. 5651 sayılı kanuna göre forum sitemiz yer sağlayıcı kapsamındadır. İçerik sağlayıcı değildir. İçerik sağlayıcı; içeriği üreten, yayımlayan forum üyesidir. Dolayısıyla bildirim almadığımızda içeriklerden yana yükümlülüğümüz doğmaz. Bu itibarla; paylaşılan materyallerden doğabilecek her türlü yasal sorumluluk paylaşımı gerçekleştiren kullanıcıya aittir. Forumda.Org, hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. İllegal herhangi bir faaliyetin görülmesi durumunda bildirimi için İLETİŞİM linkindeki form doldurulursa, ilgili içeriğe ilişkin hukuki inceleme yapılacak ve en geç 48 saat içerisinde işlem gerçekleştirilip dönüş sağlanacaktır.

5101 sayılı yasayla değişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafından yasaklanmış olup, yasal işlem başlatılması durumunda, paylaşan kişilerin bilgileri müzekkere yazan yetkili makam ile paylaşılacaktır.